Založ si blog

Aktiholizmus

Téma alkoholizmu bola prepieraná nespočetne veľa krát a všeobecný názor je zrejmý. Alkohol je metlou ľudstva. Národ Slovenský však stigmou priateľskej fľaše trpí naďalej. Týka sa i aktivistov.

Podľa odhadov odborníkov, až 400 tisíc Slovákov trpí viac či menej závažnou formou závislosti na alkohole. Takmer jeden z každých desiatich. Priemerný Slovák vypije za rok 13 litrov čistého alkoholu, čo nás radí na tie najpoprednejšie miesta v celosvetovom merítku. Žiaľ stupeň víťazov je v tomto prípade stupňom porazených. Alkohol zasahuje do finančného hľadiska nielen nákladmi, spojenými s jeho kúpou, avšak i nákladmi sekundárnymi – náhrada rôznej škody, alkoholom zapríčinenej a v konečnom dôsledku i strata zamestnania a s ním i celkového príjmu. Alkohol a alkoholizmus je taktiež katom ľudského zdravia, fyzického, psychického i sociálneho. Jeho neblahý biologický efekt na organizmus v dnešnej dobe už nemožno poprieť – od alterácie vedomia, motoriky, až po dlhodobé následky, spojené s poškodením pečene, kardiovaskulárneho systému, malnutríciou a Wernickeho-Korsakoffovov encefalopatiou, taktiež označovanou ako alkoholová demencia.

Neraz sa stáva, že aktivisti si na odvahu trochu hovorovo „uhnú“. Žiaľ, tento jav je častý a nie banálny – občania rozhodne nechcú, aby ich záujmy reprezentovali opilci, či už v politike alebo v sférach aktivizmu. Psychiater Karol Šísler sa k tomu vyjadril: „Je to ponižujúce, pre aktivistu a rovnako pre všetkých, v ktorých mene bojuje. Viacerí aktivisti, väčšinou z rovnakých kruhov, sa u nás práve liečia.“ Osobitným príkladom „aktiholistu“ je aktivista a novinár Igor Jurečka, ktorý okrem vlastnej informačnej činnosti minulosti pracoval pre Hlavné Správy, dnes pre Zem a Vek. Je známy svojou ťažkou závislosťou na alkohole, ktorú denno denne manifestuje. Práve z prvého menovaného média bol po jednom z excesov vyhodený, keď ničil majetok Úradu vlády počas tlačovej konferencie.

Počas aktuálnej situácie, odohrávajúcej sa v Záhorskej Bystrici, Igor Jurečka zdokumentoval svoj ďalší alkoholický prehrešok. Spolu s Jozefom K. v opojení etanolu osídlil porast pri miestnej komunikácii. Zábery sú exkluzívne dostupné tu:

Rozhovor s členom Občianskeho Tribunálu: Sheila NIE JE tehotná!

01.07.2020

V poslednej dobe sa deje mnoho udalostí, až človek ľahko stratí niť, napriek pomyslenému „spomaleniu“ spoločnosti v dôsledku COVID – 19. Pri zvláštnej príležitosti sa nám podarilo uskutočniť rozhovor s členom Občianskeho Tribunálu, Jozefom F. Jozef, vitaj. V poslednej dobe určite registruješ, že tvoji kolegovia okupujú porast v blízkosti TV [...]

Verejná výzva vo verejnom záujme – verejné toalety!

29.06.2020

Deň strávený chodením po meste a náhly pocit potreby. Každý to pozná, všetci sa s onou situáciou vieme stotožniť. Rýchlo zbehnúť do podniku, v ktorom si objednáme a hľadáme nápis WC. Žiaľ, to je dnes jediná možnosť. Pre nás ženy nepochybne. Verejné toalety, ako ich poznáme z minulosti, sú dnes mimo obzor, bohužiaľ. Nemá sa kto o ich chod starať. Nie sú [...]

Hongkong, mesto, ďalekohľady, spln

Trump vzal Hongkongu výhody pri obchode s USA, veští jeho úpadok

15.07.2020 06:34

Neslobodný Hongkong nemôže mať podľa Donalda Trumpa špeciálne porivilégia pri obchodovaní s USA. Bude to znamenať jeho úpadok, tvrdí.

Nemecko, vlak, koľajnice, doprava

Pri zrážke vlakov v Česku zomrel rušňovodič a 35 ľudí utrpelo zranenia

14.07.2020 23:12, aktualizované: 15.07.2020 03:15

Ku kolízii došlo krátko po pol desiatej pri meste Český Brod.

miloš jakeš

Vo veku 97 rokov zomrel niekdajší tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš

14.07.2020 21:25, aktualizované: 22:15

Jakeš bol podľa polície z titulu svojej funkcie zodpovedný za streľbu do ľudí na hraniciach.

Emmanuel Macron

Macron sa zastal nového ministra vnútra obvineného zo znásilnenia

14.07.2020 21:00

Samotný minister obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o konsenzuálny pohlavný styk.

Andrea Laurincová

žiležon

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2374x
Priemerná čítanosť článkov: 791x

Autor blogu

Kategórie